معرفی فیلم های اسکار: مریخی

جدیدترین فیلم ریدلی اسکات، کارگردان کهنه کار و شهیر انگلیسی، اقتباسی از رمان پرفروش اندی ویر است که توسط درو گدار اقتباس سینمایی شده است (خوشبختانه این کتاب در کشورمان نیز به تازگی با ترجمه حسین شهرابی از انتشارات « کتابسرای تندیس » منتشر شده). درام علمی تخیلی اسکات قصه جاماندن فضانوردی آمریکایی بنام مارک واتنی در مریخ و تلاشش برای زنده ماندن است. مت دیمون، جسیکا چستین، جف دنیلز و کریستین ویگ در مریخی نقش آفرینی می کنند. اسکات که در دهه هفتاد و هشتاد به خاطر دو فیلم علمی تخیلی بلید رانر و بیگانه مطرح شده بود حالا دوباره با اثری مشابه بازگشته اگرچه که مریخی به کلی با دو فیلم ابتدایی کارنامه اش متفاوت است. مریخی نه تنها به تیرگی و تلخی بلید رانر و بیگانه نیست بلکه وزن علمی فیلم بر وجه تخیلی اش میچربد.

درو گدار فیلمنامه نویس فیلم، در ابتدا قرار بوده خودش فیلم را کارگردانی هم بکند اما با ابراز علاقمندیش به ساخت اثری دیگر، کار بدست ریدلی اسکات افتاده و او هم از ابتدا به صورت رسمی اعلام کرد که بیشتر بخش های فیلمبرداری در استودیوی کردا در بوداپست مجارستان انجام می شود؛ استودیویی که بزرگترین صحنه های شنی دنیا را در اختیار دارد. فیلمبرداری در سال 2014 شروع شد و برای تولید مریخی چیزی حدود 20 صحنه مختلف طراحی شد (برای خروج 70 و گنگسترهای آمریکایی 100 صحنه طراحی شد). نکته قابل توجه این است که در بخش هایی از این استودیو گیاهان طبیعی نیز کاشته شده اند که در صورت لزوم مراحل رشد را به صورت طبیعی نمایش دهند. در طول فیلمبرداری 70 روزه مریخی تیمی شش نفره 15 لباس مختلف را برای بازیگرها تولید کردند و البته بعضی از مراحل تولید در اردن دنبال شد که از لحاظ محیطی شباهت بسیاری به سطح مریخ دارد.  مسئله ای که باید به آن اشاره کرد این است که از همان روزهای ابتدایی شروع پیش تولید مریخی، جیمز گرین به عنوان رییس بخش دانش ناسا در کنار تیم تولیدکننده حضور داشته تا تمامی نکات موجود به واقعیت نزدیک شوند. در این میان تنها جاذبه شبیه به زمین (جاذبه مریخ 40 درصد کمتر از زمین است) طراحی شده که اسکات دلیل آن را استفاده فضانوردها از لباس های به شدت سنگین عنوان کرده. 
مریخی تا به حال 600 میلیون دلار در دنیا فروخته و دهمین فیلم پرفروش سال و پرفروش ترین فیلم کارنامه ریدلی اسکات لقب گرفته است. منتقدان هم خیلی فیلم را دوست داشته اند و بازی مت دیمون را ستوده اند. فیلم در لیست ده تایی آخر سال اغلب منتقدان مطرح آمریکایی قرار گرفته. کریس ناشاواتی از اینترتینمت ویکلی گفته "اگر بخواهید فیلم "مریخی" ریدلی اسكات را در پنج كلمه توصیف كنید بدترین تلاش‌تان باید به این جمله منتهی شود: مت دیمون در فضا گم شده است. خوشبختانه من چیز بیشتری را از این فیلم دریافتم." ریچارد روپر از شیکاگو سان تایمز مریخی را "نامه عاشقانه امیدوارانه‌ای به علم و ریاضی، عزیمت آمریكایی، قدرت دوستی و رویای دنیایی كه تفاوت‌های ملیتی  خود را در مسیر بازگرداندن مردی به خانه كنار می‌گذارند" دانسته و  کنت توران لس آنجلس تایمز درباره بازی مت دیمون نوشته: " دیمون تا جایی كه یك بازیگر آمریكایی می‌تواند دوست‌داشتنی است و با اعتماد بنفسی دل‌نشین حس شوخ‌طبعی كاراكتر وتنی در كتاب منبع اقتباس را به شخصیت سینمایی اش تزریق کرده". مریخی توانسته جوایز متععدی را از آن خودش کند که مهمترینشان جایزه بهترین فیلم گلدن گلاب – کمدی یا مویزیکال بوده است و نامزد هفت جایزه اسکار  در رشته های بهترین بازیگر نقش اول (مت دیمون)، بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی صدا، بهترین جلوه های ویژه، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین فیلم سال هم شده است.
[http://www.aparat.com/v/42FLo]