معرفی نامزدهای بهترین نقش مکمل زن اسکار


جنیفر جیسون لی (هشت نفرت انگیز): بازیگر 54 ساله آمریکایی در دهه هشتاد با بازی در Fast Times at Ridgemont High برای خودش اسمی دست و پا کرد ولی اوج دوران شهرتش در دهه نود بود که اجرایش در Miami Blues، Last Exit to Brooklyn و Backdraft نظر منتقدان هم به خودش جلب کرد. سپس در شاهکار رابرت آلتمن میانبرها و جانشین هادساکر برادران کوئن نقش آفرینی کرد. با پایان دهه نود گزیده کارتر شد و فقط جورجیا، جاده تباهی و مارگو در عروسی در نقش های فرعی و کوچک دیده شد. البته انگار 2015 سال خوبی برای جنیفر جیسون لی بوده چون در دو فیلم مهم امسال، آنومالیسای چارلی کافمن، که در آن صداپیشگی شخصیت اصلی زن را به عهده دارد، و هشت نفرت انگیز تارانتینو حضور داشته و برای دومی نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش فرعی شده است. تارانتینو که همیشه بازی های جیسون لی را در دهه نود بخاطر داشته و از حضور کمرنگ این بازیگر مساعد ناراحت، او را برای بازی در نقش منفی وسترن جدیدش انتخاب کرده؛ نقش زنی مجرم که قرار است توسط مارشال اعدام شود.


رونی مارا (کارول): مارا برای اولین بار برای بازی در نقش لیزابت سالاندر دختری با خالکوبی اژدها به شهرت رسید و دو نامزدی اسکار و گلن گلاب هم بدست آورد. بعدتر در چند فیلم مهم دیگر هم مثل او (Her) و تاثیرات جانبی سودربرگ هم توجه ها را اندکی متوجه خودش کرد اما ظاهرا کارول نقطه برگشت او به سطح اول سینماست. مارا برای نقشش در کارول جایزه بازیگری نخل طلای کن را هم دریافت کرده و در کنار همبازیش کیت بلانشت بیشترین شانس بردن اسکار امسال محسوب میشود.

ریچل مک آدامز (Spotlight): مک آدامز کانادایی ابتدا با بازی در دو فیلم دختران بدجنس، دفترچه و wedding crashers به شهرت رسید و بعد اندکی کم کارتر شد تا در فیلم های مهمتری مثل نیمه شب در پاریس وودی آلن یا به سوی شگفتی ترنس مالیک ایفای نقش کند اگرچه گه گاه کمدی رمانتیک های مهمی مثل About time را هم در کارنامه اش دیده است. مک آدامز امسال برای بازی در نقش زورنالیست برنده پولیتزر فیلم Spotlight کاندید اسکار شده، اگرچه نسبت به رقبایش شانس کمتری دارد.

کیت وینسلت (استیو جابز): یکی از بزرگترین بازیگران این دوران که تقریبا همه جوایز مهم هالیوود را به خودش دیده ابتدا با موجودات بهشتی پیتر جکسون به شهرت رسید و به سرعت در مهمترین فیلم های هالیوود در دهه گذشته درخشید. اجراهای وینسلت در درخشش ابدی یک ذهن بی خدشه، در جستجوی نورلند، بچه های کوچک، The Reader، حس و حساسیت و جاده انقلابی تحسین منتقدین و جوایز زیادی را برایش به همراه داشته اند، از جمله اسکار بازیگر نقش اصلی برای The reader. وینسلت در استیو جابز نقش دستیار اختصاصی جابز که زنی لهستانی الاصل است را بازی میکند؛ زنی حساس ولی در عین حال مدیر و متعهد. او پیش از این جایزه گلدن گلاب را برای همین نقش از آن خودش کرده و یکی از شانس های اصلی جایزه اسکار است.

آلیشیا ویکاندر (دختر دانمارکی): تازه ترین استعداد بازیگری هالیوود اصلیتی سوئدی دارد و امسال با بازی در دو فیلم مهم Ex Machina و دختر دانمارکی حسابی نگاه ها را به خودش معطوف کرده است. بازی ویکاندر در نقش رباتی در مرز انسان شدن و همچنین اجرای پیچیده و احساساتیش از گردا وگن، همسری عاشق اکثر منتقدان را به تحسین واداشته و منتظر تماشای بازی های آینده اش نگه داشته است.