معرفی فیلم های اسکار: The Revenant

آخرین فیلم آلخاندرو گونزالز ایناریتو احتمالا جاه طلبانه ترین پروژه اش تا کنون هم بوده. The Revenant با بازی لئوناردو دیکاپریو و تام هاردی تا همین جا خیلی ها را حیران جلوه های تکنیکی فیلمش کرده و از فصل جوایز هم بیشترین سهم را نسبت به دیگر رقیبانش در اسکار نصیب برده است.

فیلمنامه The Revenant اقتباسی از کتابی به همین نام نوشته مایکل پانک است که توسط مارک ال اسمیت به فیلمنامه برگردانده شده و قصه شکارچی خزی را تعریف می کند که تنها در گوری رها می شود ولی زنده میماند و به قصد انتقام مسیر زیادی را طی میکند. فیلم با بودجه هنگفت 135 میلیون دلاری و با مشکلات عدیده هنگام فیلمبرداری ساخته شد؛ به نحوی که تعداد زیادی از عوامل به دلیل مشکلات جوی فیلمبرداری را  که 9 ماه هم به طول انجامیده رها کردند یا اخراج شدند. نقطه قوت فیلم اما فیلمبرداری حیرت انگیزش است که در مکان های واقعی (12 لوکیشن متفاوت در 3 کشور کانادا، آمریکا و آرژانتین) فیلمبرداری شده و فیلمبردار نابغه و برنده اسکارش امانوئل لوبینزکی که بخت اول اسکار امسال هم هست توانسته بدون استفاده از نور های غیر طبیعی، اتمسفر  جنگل در نواحی بسیار سردسیر آمریکا را ضبط دوربینش کند. خیلی از صحنه های فیلم همین حالا کالت شده اند از جمله سکانس نبرد با خرس که خیلی درباره اش صحبت شده و نحوه ساختش حقیقتا حیرت انگیز است. ایناریتو تحقیقات گسترده و وسواس گونه ای در مرحله پیش تولید انجام داده تا فیلم از لحاظ طراحی صحنه و نمایش طبیعت دورانش دقیق و درست باشد. 
منتقدان به شدت فیلم را پسندیده و آن را یکی از بهترین های سال دانسته اند. مایکل فیلیپس از شیکاگو تریبیون درباره فیلم نوشته : " از برخی جهات "از گور برگشته" به یك محصول دهه هفتادی وسترن شباهت دارد كه به كاراكترهای آمریكایی‌الاصل خود وجهه‌ای حقیقی می‌دهد تا دست كم پس از چند دهه متمادی كلیشه‌ها و تحقیرهای تلنبار شده بر روی آن‌ها را پاك كند". رابی کولین از تلگراف بازی دیکاپریو را تحسین کرده و گفته که اگر او قرار نیست اسکار بگیرد چه کسی لیاقت جایزه را خواهد داشت؟ پیتر برادشای گاردین نمایش ایناریتو از خشونت بی پرده طبیعت با انسان و مواجهه نبرد قهرمان قصه در برابرش را ستوده و آن را با جویندگان، شاهکار جان فورد کبیر مقایسه کرده است. 
بازی لئوناردو دیکاپریو یکی از نقاط قوت دیگر فیلم است. The Revenant گویا قرار است بالاخره اسکار را برای دیکاپریویی که سال ها است دستش از مجسمه طلایی کوتاه بوده به ارمغان بیاورد. این بازیگر 41 ساله در نقش هیو گلس شکارچی پوست خز بازی دشوار و پیچیده ای از خودش به جای گذاشته و تا به حال جایزه ای نبوده که نامزدش شده ولی نبرده باشد و این حدس و گمان ها را درباره برد او بیشتر هم میکند. 
The Revenant  با 12 نامزدی اسکار بیشترین تعداد نامزدی را در بین رقبایش دارد و با 330 میلیون دلار فروش در گیشه هم موفق ظاهر شده. آیا امسال سالی خواهد بود که اسکار بالاخره دیکاپریو را قدر خواهد دانست؟

[http://www.aparat.com/v/0Zwkt]