معرفی فیلم های اسکار: Spotlight


تام مک کارتی فیلمساز آمریکایی که پیش از این فیلم های مستقل جمع و جور و خوبی مثل Visitor یا مامور ایستگاه را ساخته بود امسال با درام بیوگرافیکال اش Spotlight درباره خبرنگاران روزنامه بوستون گلوب که پرده از تجاوزهای متعدد کشیشان به بچه ها در بوستون برداشتند حسابی تحویل گرفته شده. درSpotlight  مایکل کیتون، ریچل مک آدامز، و مارک رافالو بازی دارند. مک کارتی که خودش هم سابقه بازیگری داشته بازی های بسیار درجه یکی در فیلمش دارد و البته مثل آثار سابقش با رئالیسم بیرحم و سردی طرف هستیم که به شدت با بوستون فیلم ربط پیدا میکند. مک کارتی که خودش هم اهل بوستون است ظاهرا خیلی خوب توانسته تضاد ها و مشکلات این شهر دانشگاهی را به نمایش بگذارد، شهری که بیشتر جمعیتش را مهاجران ایرلندی کاتولیکی تشکیل می دهند که تنها پناهشان کلیساست. قصه واقعی فیلم در سال 2003 و در نشریه بوستون گلوب به چاپ رسید و برای این روزنامه جایزه پولیتزر را به همراه آورد. سر و صدایی که این روزنامه با چاپ مقالات متعدد ایجاد کرد هنوز هم لکه تیره ای برای کلیساست. بعد از انتشار این مقالات خیلی از قربانیانِ دیگر هم که سکوت کرده بودند پا پیش گذاشتند و به سیل اعتراض هایی که کلیسا را نشانه رفته بود پیوستند. فیلم مک کارتی البته در نشان دادن اهمیت ژورنالیسم هم خیلی موفق عمل می کند. خودش در مصاحبه ای اعلام کرده که تمام تلاشش این بوده که اهمیت چنین شغل مهمی را به جامعه گوشزد کند.
منتقدان اقبال زیادی به این فیلم داشتند. تام گریرسون از اسکرین دیلی درباره فیلم نوشته: "محصولی صیقل‌داده شده و ترغیب‌كننده. Spotlight یادآور بسیاری از لذات قدیمی‌مان است، بخصوص تصویر خبرنگاران تیزهوش و افشاگری كه هیچ چیز زمان پرده‌برداری از فساد سیستماتیك جلودارشان نیست". پیتر برادشا از گاردین معتقد است "اسپات لایت به ناچار چند كلیشه ژورنالیستی را در خود دارد. با این حال فیلم به دوری از احساسات‌گرایی مفتخر است و این‌كه توانسته از سلیقه بدی كه می‌تواند باعث در مركز قرار گرفتن روزنامه‌نگاران در عوض قربانیان حادثه شود دور بایستد". تاد مک کارتی از هالیوود ریپورتر ولی شخصیت ها را یونیفرم پوش و فاقد هویت دانسته و وجه جذاب فیلم را داستان دراماتیکش عنوان کرده است.
Spotlight در گیشه 40 میلیون دلار فروش کرد که این با توجه به بودجه 20 میلیون دلاری فیلم آنچنان هم شکست محسوب نمیشود. این فیلم در شش بخش اصلی اسکار امسال نامزد شده و از اصلی ترین بخت های برنده شدن بهترین فیلم است.

[http://www.aparat.com/v/elALH]