معرفی فیلم های اسکار: پل جاسوس ها


جدیدترین فیلم استیون اسپیلبرگ کهنه کار داستان وکیلی با بازی تام هنکس را تعریف می کند که قصد دفاع از جاسوس شوروی، رودولف ایبل (مارک رایلنس)، در دادگاه را دارد تا با خلبانی آمریکایی که در خاک شوروی سقوط کرده و اسیر شده معاوضه شود. پل جاسوس ها قصه ای واقعی را تعریف می کند که در همان دوران جنگ سرد هم علاقمندی خیلی از هالیوودی ها را برای ساخت فیلمی بر اساسش جلب کرده بود از جمله ترومن کاپوتی که در نهایت رمانی مشابه این داستان نوشت با نام خانه در ارتفاع. مت چارمن که تحقیقات گسترده ای درباره حوادث فیلم کرده و فیلمنامه ای هم بر اساسش نوشته قصه اش را برای کمپانی استیون اسپیلبرگ، دریم ورکز می برد و خود اسپیلبرگ قصه را میپسندد و از جوئل و اتان کوئن خواهش می کند تا متن را بازنویسی کنند. کوئن ها هم که فیلمنامه نویسان درجه یکی هستند دیالوگ ها را دوباره به شکلی جذاب و حتی بانمک بازنویسی کردند و ریتم روایت را هم به شکلی مناسب تنظیم نمودند. فیلمبرداری سه ماهه فیلم در سه کشور آلمان، لهستان و نیویورک به همان زمانبندی دقیقی که اسپیلبرگ به خاطرش مشهور است انجام گرفت.
پل جاسوس ها هم در گیشه موفق بود و هم منتقدان و علاقمندان جدی سینما را راضی کرد تا اسپیلبرگ بعد از چند فیلم نه چندان خوب دوباره به دوران اوجش بازگردد. فیلم با بودجه 40 میلیون دلاری 160 میلیون در دنیا فروخت و سود خوبی نصیب سازندگانش کند. منتقدان هم فیلم را تحویل گرفتند و بخصوص کارگردانی اسپیلبرگ را ستودند. پیتر برادشا از گاردین درباره فیلم نوشته " ساختاری استادانه، داستانی خالص كه با هیجان روایت می‌شود و خاصیت شاه میداس‌گونه فیلم كه در هر گوشه از آن نشانی از خوش‌بینی یافت می‌شود.” کریس ناشاواتی از اینترتینمنت ویکلی فیلم را ترکیبی از کارهای کاپرا و جان لوکاره پلیسی نویس دانست و فیلم را یکی از بهترین های سازنده اش بحساب آورد. رابی کولین از  تلگراف هم پل جاسوس ها را "سرگرم کننده، خوش‌ساخت، بالغانه و سرشار از خیال‌پردازی‌ها داستانی" دانسته که انتظار آنچنان زیادی هم از بیننده ندارد جز حض تماشای قصه.
پل جاسوس ها در 6 رشته نامزد جایزه اسکار شده، اگرچه که در فصل جوایز با وجود نامزدی های متعدد، اقبال آنچنانی ای در برنده شدن نداشت و برای همین شانس زیادی را هم نمی شود برایش در اسکار قائل شد.

[http://www.aparat.com/v/FsSJl]