معرفی نامزدهای بهترین بازیگر مرد نقش اصلی اسکار


برایان کرنستون (ترومبو): والتر وایتِ سریال برکینگ بد خیلی دیر کشف شد. کرنستون به جز تعدادی نقش کوچک تلویزیونی که هیچ کدام هم اصلی نبودند و چند اجرای تئاتری، هیچ وقت فرصت خودنمایی زیادی برای درخشش در بهترین سطوح بین المللی نداشت. با انتخابش به عنوان بازیگر اصلی سریال برکینگ بد بود که ورق های برایش برگشت و به یکباره مورد توجه رسانه ها و مردم قرار گرفت. کرنستون با نقش والتر وایتِ برکینگ بد توانست چهار جایزه ایمی (اسکار تلویزیون) را بدست بیاورد و دو بار هم نامزد شود. بخش بزرگی از آماج تحسین هایی که روانه سریال محبوب شبکه AMC شده بود شامل حال او هم شد و کم کم پیشنهاد ها برای نقش های مهم بود که بسراغش آمد اگرچه که هیچ کدام نقش اصلی نبودند تا ترومبو. کرنستون در این فیلم نقش دالتون ترومبو فیلمنامه نویس مشهور آمریکایی را در دوران لیست سیاه مک کارتی، بازی میکند. نقش آفرینی کرنستون تا به حال جوایز متعدد اروپایی و آمریکایی و تعریف های فراوان منتقد ها را برایش به همراه آورده.


مت دیمون (مریخی): بازیگری را از 1988 شروع کرده بود ولی با نقشش در ویل هانتینگ نابغه بود که موفق شد نظرها را به خودش معطوف کند. او توانست برای نوشتن فیلمنامه آن فیلم به همراه رفیق شفیقش بن افلک اسکار بهترین فیلمنامه را برنده شود و نامزدی بهترین بازیگر مرد را هم به کارنامه اش بیافزاید. بعد از آن دیمون در فیلم های مهمی ایفای نقش کرده که می شود به آقای ریپلی با استعداد، نجات سرباز رایان، سه گانه بورن، The Departed، پشت شمعدانی ها، و اینویکتوس اشاره کرد. دیمون در مریخی نقش فضانورد تک افتاده ای را دارد که باید برخلاف همه احتمالات برای زنده ماندن تلاش کند. او پیشتر گلدن گلوب را برای بازی در این نقش برنده شده است.
لئوناردو دیکاپریو (The Revenant): دیکاپریو کارش را با زندگی یک پسر در کنار رابرت دونیرو شروع کرد و با چی داره گیلبرت گریپ رو میخوره؟ مورد تحسین منتقدان واقع شد ولی با تایتانیک بود که نگاه دنیا را به خود خیره کرد و پس از آن با بهترین های هالیوود همکاری کرده است، آدم هایی مثل اسکورسیزی، اسپیلبرگ، ایستوود، و نولان. این بازیگر 41 ساله تا اینجا 5 بار نامزد اسکار شده و تلاشش در اجرای هر نقش آنچنان تحسین برانگیز بوده که امسال دیگر خیلی ها امیدوارند تا اسکار را از آن خودش کند. بازی فوق العاده دیکاپریو در نقش هیو گلسِ فیلم The Revenant هم البته باعث شده تا احتمال برد او بیشتر از سایر رقبایش باشد.
مایکل فاسبندر (استیو جابز): این بازیگر متولد آلمان و ایرلندی الاصل، اجرا را با فیلم های اروپایی و هنری ای مثل گرسنگی و تنگ ماهی شروع کرد و بخصوص بازیش در اولی، در نقش بابی ساندز، رهبر مبارزان ایرلند به شدت تحسین شده. فاسبندر پس از آن در فیلم های هالیوودی و بلاک باستری مثل X-men و حرامزاده های بی آبرو هم ایفای نقش کرده است. این بازیگر 38 ساله اولین بار به خاطر 12 سال بردگی نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل شد و حالا برای اجرای متفاوتش در نقش خالق کمپانی اپل توانسته نامزدی بهترین بازیگر نقش اصلی را بدست آورد.
ادی ردمین (دختر دانمارکی): ردمین بازیگر 34 ساله انگلیسی کارش را با تئاتر شروع کرد و با بازی در اجراهای متفاوتی از جمله قرمز جان لوگان، برنده جایزه تونی (اسکار تئاتری ها) برای بهترین بازیگر مرد شد. او با چوپان خوب در سینما به شهرت رسید و پس از آن در بینوایان و یک هفته با مرلین خوش درخشید تا بالاخره توانست سال گذشته با بازی در نقش استیون هاکینگ در فیلم تئوری همه چیز، اسکار بهترین بازیگر مرد در نقش اصلی را بدست آورد. کاراکتر او در دختر دانمارکی اگرچه چالش برانگیز بوده و ردمین هم بازی خوبی از خودش بجا گذاشته ولی بعید است که درست یکسال پس از موفقیت سال گذشته اش دوباره با اقبال اهالی آکادمی روبرو شود. ردمین در دختر دانمارکی نقش مردی یکی از اولین مردانی را بازی میکند که دست به عمل تغییر جنسیت میزنند.