معرفی نامزدهای بهترین بازیگر زن نقش اصلی اسکار


کیت بلانشت (کارول): بلانشت یکی از هیولای بازیگری دوران ماست. او انواع و اقسام جایزه های بازیگری را گرفته و هنوز با کیفیتی بالا به فعالیت ادامه میدهد. امسال بلانشت با کارولِ تاد هینز و سیندرلا در مجامع سینمایی مطرح شد. بلانشت تا به حال دو اسکار برای نقش مکمل و نقش اصلی برده. او تنها بازیگری است که برای بازی در نقش یکی از برنده های پیشین اسکار، برنده اسکار شده (در نقش کاترین هپبورنِ فیلم هوانورد). بلانشت جوایز متعددی هم برای ایفای نقش و کارگردانی تئاتر برنده شده و هنوز هم به فعالیت در این عرصه ادامه میدهد. معروف است که او از نقش مرد تا حیوان را بازی کرده و درباره اش گفته میشود که کاراکتری وجود ندارد که این بازیگر استرالیایی از پسش برنیاید. بلانشت برای بازی در نقش کارول، زنی میانسال که تلاش در کشف دوباره جنسیتش دارد بازی کرده است.

بری لارسون (اتاق): لارسونِ سوئدی الاصل که علاوه بر بازیگری خواننده هم هست کارش را با سریال ها و یکی از فیلم های شبکه دیزنی شروع کرد. او خودش دغدغه کارگردانی هم دارد و دو فیلم کوتاه ساخته، بعدتر کم کم شروع به بازی در فیلم های مستقل کوچک کرد؛ در جغد دیده شد و بالاخره برای Short term 12 چند جایزه مهم برد. امسال بری لارسون هم در کمدی موفق و پرفروش Trainwreck دیده شد و هم در اتاق، درام درگیرکننده لنی آبرامسون درباره حبس شدن مادر و فرزندی به مدت چندین سال در یک اتاق. لارسون تنها 26 سال دارد و همین حالا بخت اصلی برنده شدن اسکار بهترین بازیگر زن نقش اصلی است.

جنیفر لارنس (جوی): این بازیگر 25 ساله که پیش از این برای دفترچه امید یکبار طعم اسکار را چشیده اولین بار با استخوان زمستان به شهرت رسید، نقشی که برایش نامزدی اسکار را هم به همراه آورد. او با بازی در سری فیلم های بازی های گرسنگی توانست محبوبیت زیادی بین عامه مردم پیدا کند و به عنوان یکی از گرانترین بازیگران زن هالیوود شناخته شود. همکاری مداومش با دیوید ا راسل که لارنس را منبع الهامش میداند، در فیلم های کلاهبرداری آمریکایی، دفترچه امید، و جوی، همواره تحسین منتقدان را به همراه داشته و با موفقیت روبرو بوده است. او برای بازی در جدیدترین فیلم دیوید ا راسل، جوی، نامزد بهترین بازیگر زن نقش اصلی است. لارنس پیشتر برای همین فیلم جایزه گلدن گلوب را از آن خود کرده است.

شارلوت رمپلینگ (45 سال): رمپلینگ هفتاد ساله اگرچه تا به حال حتی نامزد اسکار هم نشده اما در عوض تقریبا هر جایزه معتبر دیگری را برده. او در دهه شصت کارش را با مد و مدلینگ شروع کرد و به سرعت مشهور شد. سپس در فیلم های کارگردانان بزرگ اروپایی به سه زبان انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی بازی نمود، فیلمسازانی مثل ویسکونتی، دسیکا، و لیلیانا کاوانی. از میان فیلم های آمریکایی، رمپلینگ برای وودی آلن در خاطرات استارداست و برای سیدنی لومت در رای بازی کرده و در سه چهارتایی از آثار فرانسوا ازون هم ظاهر شده. رمپلینگ برای بازی در 45 سال برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره برلین سال گذشته شد و حالا هم بالاخره برای اولین بار نامزد اسکار شده است.

سایرس رونان (بروکلین): رونان که تنها 21 سال سن دارد بازیگر ایرلندی جوانی است که با همین سن و سال اندک دومین نامزدی اسکارش را تجربه می کند. او پیش از این در تاوان، درام جنگی جو رایت ایفای نقش کرده بود. از دیگر فیلم های مهمش میشود هانا، که همکاری دوباره ای با جو رایت بود، و هتل بزرگ بوداپستِ وس اندرسون نام برد. رونان امسال برای بازی در نقش دختر مهاجری ایرلندی نامزد دریافت اسکار است.