یک مقایسه عددی: چهار راه برای بردن اسکار

سیل انتقاد و اعتراض به نامزدهای اسکار تا حدی بی سابقه بوده؛ بخصوص که این اعتراضات به بی توجهی اکادمی به زنان و رنگین پوستان، از دل خود اهالی هالیوود می آید. فعالین آزادی های نژادی و حقوق زنان هم که صدای اعتراضشان را به روزنامه هایی مطرحی مثل نیویورکر و نیویورک تامز رسانده اند. برای همین ما هم تن به موج داده ایم و شمردیم که ببینیم چه کسانی در چه شرایطی بیشتر اسکار گرفته اند و اگر بعضا شما هم راهی هالیوود شدید و فیلمتان را خواستید روانه اسکار کنید برای بردن یا حداقل نامزدی چه شرایطی داشته باشید!

مرد باشید
زن ها از میان نامزدی های مربوط به پشت صحنه تنها 21 درصد سهم دارند، که این یعنی از هر پنج نفر یک نفر. این البته فقط مربوط به امسال نیست. طبق محاسبات ما تنها 19 درصد نامزدهای رشته های پشت صحنه زن بوده اند و در بعضی بخش ها مثل فیلمبرداری هیچ وقت یک زن حتی کاندید هم نشده است. به این ها اضافه کنید که امسال هیچ خانمی برای کارگردانی، تدوین صوتی، میکس، یا ساخت موسیقی اریجینال حتی نامزد هم نیست. پس شاید بشود حداقل به خانم هایی که اعلام کرده اند اسکار امسال را بایکوت می کنند حق داد، البته میشود ازشان پرسید تا به حال کجا بوده اند، چون تعصب اسکار در مورد خانم ها آنقدرها اتفاق ناگهانی ای نیست.

سفید باشید
حتی یکی از 20 بازیگر نامزد اسکار امسال هم سیاهپوست نیست. با شنیدن این خبر گروهی از بازیگران مثل ویل اسمیت و همسرش جیدا پینکت اسمیت اسکار را تحریم کردند. منتقدین هم تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که این جنس سلیقه از عدم تنوع در خود اعضا آکادمی می اید که 94 درصدشان سفید پوستند. البته سوال این جا است که در سال های گذشته به گفته خود منتقدان بعضی بازیگران یا فیلم هایی که توسط رنگین پوستان ساخته شده بود آنچنان لایق برد یا حتی نامزدی نبود (مثل 12 سال بردگی). با این منطق چرا اینبار عدم نامزدی سیاه پوستان باید باعث عصبیت شود، آن هم بین منتقدان و هنرمندانی که برد بعضی از آن فیلم ها را به عذاب وجدان سفید پوست ها مربوط میدانستند. بخصوص امسال که فیلم های فصل جوایز عموما خالی از بازیگران رنگین پوست بوده اند و معدود نمونه هایی مثل  "بچه محل کامپتون" که نامزدی هایی در گلدن گلاب داشته هم هیچ کدام را هم نبرده است.

پیر شوید – مخصوصا اگر مرد هستید
شارلوت رمپلینگ 70 ساله پیرترین نامزد بازیگری در همه بخش ها است. البته این نمی تواند از شانس برد رمپلینگ بکاهد. یادمان نمیرود که جسیکا تندی که تقریبا 81 سالش بود برای رانندگی برای خانم دیزی اسکار بازیگری برد. البته نباید فراموش کنیم که پیری برای مردهای برنده اسکار در سال پیشین بیشتر جواب داده و میانگین سن برنده های مرد بازیگری 43 سال است، در حالی که برای خانم ها این میانگین ده سالی کمتر است. بخصوص که امسال سه تا از پنج تا نامزد بازیگر نقش اصلی زن زیر سی سال سن دارند.

و فیلمتان هم در نیویورک بگذرد
نیویورک لوکیشن 16 فیلم برنده اسکار بهترین فیلم بوده است؛ از ملودی برادوی که اولین اسکار بهترین فیلم را گرفته تا بردمن که برنده همین بخش در سال گذشته بوده. و این لیست شامل پدرخوانده 2 نمیشود که بخش زیادی از آن در نیویورک میگذرد. هیچ شهر دیگری در آمریکا تا این حد مورد استقبال آکادمی نبوده است. ارباب حلقه ها تنها فیلمی بوده که برنده بهترین فیلم شده و لوکیشنش سرزمینی خیالی است. پس یادتان باشد که اگر میخواهید فیلمتان برنده اسکار بهترین فیلم شود ترجیح اولیه برگزاری قصه در نیویورک است.